Yerli Otomobil TOGG Hangi Aşamada | Tüm Merak Edilenler

Türkiye’de 1961 yılında ilk yerli otomobil üretilmiş ancak daha önce paylaştığımız hazin hikayesi sonrası hiçbir zaman seri üretime geçilememişti. O dönem yerli otomobilin seri üretime geçmemesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi olarak basın gösterilmişti.

Türkiye’nin elektrikli ilk yerli otomobili TOGG’un ise henüz tanıtım aşamasında ciddi karalama kampanyaları başlatıldı. Basında tanıtımın ertesi günü otomobilin tasarımı ve özelliklerinden çok az bahsedilirken “TOGG yerli mi?“, “TOGG ne kadar yerli?“, “TOGG yüzde kaç yerli?”, “TOGG çalıntı mı?” şeklinde manşetler atıldı.

Bu yazıda yerli otomobil TOGG hakkında ilk günden itibaren tüm merak edilenleri ve üretimin hangi aşamada olduğunu sizlere aktarmaya çalışacağım.

TOGG Nasıl Ortaya Çıktı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2017 yılındaki TOBB genel kurulunda iş adamlarına en büyük hayalinin yerli otomobil üretmek olduğunu açıklaması yerli otomobil TOGG hikayesi başlamış oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobil üretimine ön ayak olunması çağrısına 5 şirket (Anadolu Grubu, BMC Otomobil, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Grubu) olumlu yanıt verdi. 2017 yılında ilk adımların atılması sonrası 25 Haziran 2018 tarihinde Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu(TOGG) kurulmuş oldu.

TOGG’un CEO pozisyonuna ise Bosch’un üst düzey yöneticilerinden biri olan Mehmet Gürcan Karakaş getirildi. CEO Karakaş yerli araba TOGG’un üretim aşaması için bir takvim hazırladı ve 2019 sonunda prototip modelin hazır olacağını açıkladı.

TOGG’un Tanıtım Gecesi SUV ve Sedan Modelleri

Yerli Otomobil TOGG’un Özellikleri

TOGG otonom sürüş teknolojisine sahip olacak ve sürekli internete bağlı olarak çalışacak şekilde tasarlandı. İlk aşamada iki farklı motor gücü ile üretilmesi planlanıyor, 200 beygir güç ile 7.6 saniye, 400 beygir güç ile 4.8 saniye altında 0-100 km/s hızlanma kapasitesi bulunuyor.

TOGG elektrikli olarak tasarlandı ve gücünü lityum iyon pillerden almaktadır. Batarya kapasitesine göre 300 km ve 500 km menzile sahip iki farklı güç paketi sunulacak. TOGG bataryalarının 30 dakikadan kısa sürede %80 şarj edilebilmesi planlanıyor.

TOGG’un Batarya Görünümü

TOGG Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları

TOGG’un açılımı nedir?

Yerli otomobil üretimi için bir araya gelen 5 şirketin kurduğu TOGG’un açılımı Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’dur.

TOGG’un fabrikası nerede?

Yerli otomobil üretimi için 18 Temmuz 2020’de Bursa’nın Gemlik ilçesinde üretimin yapılacağı fabrikanın temelleri atıldı. Fabrikanın son hali TOGG sosyal medya hesaplarından belirli dönemlerde canlı yayın ile paylaşılıyor.

TOGG Gemlik fabrikasının üretim kapasitesi yıllık 175.000 araç olacak ve tamamı doğuştan elektrikli 5 farklı model araç üretimine imkan sunacak. Toplamda 4.000 kişiye istihdam sağlanacak.

TOGG Gemlik Fabrikasının Son Hali

TOGG’un fiyatı ne kadar olacak? Fiyat listesi açıklandı mı?

TOGG Sedan ve SUV modellerinin fiyatı ile alakalı herhangi bir açıklama yapılmazken CEO Karakaş, elektrikli aynı sınıftaki araçlardan daha uygun bir fiyat bandı olacağını açıkladı.

TOGG fiyat listesinin 2022’den önce açıklanmasının mümkün olmayacağı TOGG Twitter hesabından açıklanmıştı.

TOGG ne zaman seri üretime geçecek?

2022 üçüncü çeyreği itibari ile TOGG’un seri üretime geçmesi planlanıyor.

Yerli araba ne zaman satışa sunulacak?

İlk üretimin 2022 son çeyreğinde yapılması planlanıyor. Bu tarih öncesinde ön sipariş alınması ve 2023 sonrasında TOGG modellerinin satışa sunulması bekleniyor.

TOGG 0-100km kaç saniyede çıkıyor?

TOGG 0-100 km/h: 4.8 saniye (iki motor), 7.6 saniye (bir motor)

TOGG Hangi Aşamada

Tanıtım: 27 Aralık 2019’da Gebze’de Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilen etkinlikte TOGG SUV ve Sedan modelleri ilk kez tanıtıldı.

TOGG’un SUV Modeli
TOGG’un İç Tasarımı

Fabrika İçin ÇED Raporu Alındı: 2 Haziran 2020’de Gemlik’te kurulacak fabrika için ÇED raporu olumlu olarak alındı. 4 Haziran 2020’de ise faaliyetlerin hızlandırılması için Yatırım Teşvik Belgesi Alındı.

Fabrika Temel Atma Töreni: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 18 Temmuz 2020’de TOGG Gemlik fabrikası temel atma töreni yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “60 yıllık hayalimizi anlamlı bir buluşmayla gerçeğe dönüştürüyoruz.” diyerek töreni başlattı.

TOGG fabrikası inşaatının 18 ay sürmesi bekleniyor.

Gemlik Fabrikasının son halini TOGG resmi Youtube kanalından yada TOGG TV Canlı yayınından 7 gün 24 saat canlı olarak izleyebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gemlik Fabrikası Temel Atma Töreninde

Batarya Üretimi İçin Anlaşma Yapıldı: Dünyanın önde gelen Li-Ion batarya üreticilerinden Farasis ile 20.10.2020 tarihinde TOGG batarya üretimi için anlaşma yapıldı. Farasis ile yapılan anlaşmaya göre bataryalar Türkiye’de üretilecek.

Sermaye Artışı Yapıldı: TOGG’un 150 milyon TL olan ödenmiş sermayesi 996 milyon 774 bin TL’ye yükseltildi.

Tanıtım Faaliyetleri: TOGG teknolojilerinin incelenebileceği, test edilip deneyimlenebileceği kullanıcı laboratuvarı 22 Haziran 2021’de Bilişim Vadisinde faaliyete geçirildi.

TOGG’un Bilişim Vadisindeki Deneyimleme Laboratuvarı

İlk Gövde Üretildi: Tamamı ülkemizde üretilen parçalarla ilk gövde montajı 18 Temmuz 2021’de Gebze’de yapıldı.

TOGG’un Montaj Yapılan İlk Gövdesi

TOGG’un üretim aşamaları ve tüm gelişmeleri bu yazımızda güncel olarak bulabilirsiniz. Yeni gelişmeler oldukça yazımızı güncellemeye devam edeceğiz.